Přijímací řízení a volba povolání

Přijímací řízení na SŠ 2024

Informace ke konání jednotné přijímací zkoušky 2024

Změny v přijímačkách

Odkazy pro přijímání do středního vzdělávání  a vzdělávání v konzervatoř

Doporučené formuláře a další dokumenty týkající se přijímacího řízení do SŠ a konzervatoří od 1. 1. 2024

Informace pro uchazeče o střední vzdělávání a jejich zákonné zástupce

Tiskopis přihlášky a jiné formuláře

Přihláška ke vzdělávání ve střední škole a konzervatoři 2023/2024.pdf

Video tutoriály

Video vysvětlující algoritmus přiřazování uchazečů do zvolených oborů vzdělání

Specifikace požadavků pro jednotnou přijímací zkoušku

Přihlášky na střední školy 2024 (prihlaskynastredni.cz)

Jednotná přijímací zkouška (cermat.cz)

Trénuj a uč se! | CERMAT

Česká školní inspekce - InspIS SETmobile: Příprava na přijímací zkoušky přes mobil nebo tablet (csicr.cz)

Priorita škol

Zásadní změnou je seřazení škol na přihlášce dle priority. To znamená, že na první místo napíšete školu, kam se chcete dostat nejvíce, např. takto: 1. místo: vysněná škola, na kterou chci nejvíce, 2. místo: škola, kam také chci (např. ne už tolik žádaná, jako první volba), 3. místo: záchranná, ale stále schůdná varianta (někdo zvolí učební obor). Priorita škol nepůjde po podání přihlášky měnit.

Kritérium prospěchu volitelné

Ředitelé SŠ musí do 31. ledna 2024 zveřejnit kritéria pro přijímání. Prospěch se již nebude uvádět do přihlášky a je volitelným kritériem, které může ředitel SŠ stanovit nad rámec státních jednotných přijímaček v rámci školní části přijímací zkoušky.

Obyčejné kopie příloh k přihlášce

Známky na vysvědčení i případné potvrzení od lékaře se nově dokládají formou přílohy. Nepotvrzují se na přihlášce, jako tomu bylo dříve. Do elektronického systému nahrajete skeny nebo fotografie příloh ke škole, která je požaduje. Vždy si ale ponechte originál každé přílohy pro případ, že by si ho SŠ vyžádala. POZOR: Na potvrzení od lékaře musí vždy být uveden správný kód oboru/oborů vzdělání!

2 pokusy na přijímačky pro každého

I v případě, že podáváte přihlášku pouze na 1 maturitní obor, budete psát přijímačky 2x na škole z přihlášky. Všichni uchazeči budou mít na CERMAT testy dva pokusy. Tedy i pokud podáte 3 přihlášky na maturitní obory, píšete přijímačky 2x (v řádných nebo náhradních termínech).

Kdy se podávají přihlášky na střední školu 2024?

Do kdy podat přihlášky na střední školy? Letos je termín pro prodání přihlášek dříve než v minulosti, a to od 1. do 20. února 2024.

Termín pro podání přihlášek na SŠ v 1. kole 2023/24

• od 1. do 20. února 2024 – podání přihlášek na SŠ do prvního kola přijímacího řízení do oborů vzdělání bez talentové zkoušky

2.2. Podání přihlášky na SŠ (střední školu) 2024 – jak na to krok za krokem

Na výběr je nově ze 3 možností podání přihlášky. Vždy budete muset zvolit pouze jeden ze způsobů. Nejvýhodnější je podat přihlášku online plně elektronicky.

a) ELEKTRONICKY

b) VÝPISEM ZE SYSTÉMU

• v online systému vyplníte přihlášku, tu vytisknete, podepíšete a podáte v papírové formě na všechny školy
  • přílohy nahrajete do systému

c) NA PAPÍROVÉM TISKOPISU

• pomocí stejného tiskopisu a papírových příloh, jako v předchozích letech
  • nedoporučujeme: příliš papírů a administrativní zátěže pro vás i školy

a) Přihláška na SŠ plně elektronicky online

Novým elektronickým podáním přihlášky na SŠ online z domova ušetříte peníze za tisk a poštovné. Ulehčíte práci jak sobě, tak středním školám. Online přihlášku podáte jednoduše za pár minut v těchto pěti krocích:

1. Přihlásíte se do systému a vyberete své dítě (systém je napojen na registr obyvatel a bude přístupný od 15. ledna).
  2. Vyberete 3 obory bez talentové zkoušky, kam se chcete hlásit (kompletní info o oborech je v systému).
  3. Obory vyberete v pořadí dle priority (1. místo obor, kam se chcete dostat nejvíce).
  4. Nahrajete přílohy jako fotky nebo skeny. V systému uvidíte, jaké přílohy škola pro daný obor požaduje.
  5. Potvrdíte odeslání přihlášek a přijde vám e-mailové potvrzení, že jste přihlášky podali. Přihlášky musíte podat do 20. února

Užitečné webové stránky

Informace o školách a oborech

Informace o přijímacím řízení